İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
 • Kayıt:07.Kas.2018/Güncelleme: 23.Ara.2018
 • İş dünyasındaki vergiler, yeni iş kuran ve sınırlı bütçeye sahip olan gençler için zorlayıcı olabiliyor. Bu durumda genç girişimcilerin yeni şirket kurmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle, devlet yeni iş kuracak olan genç girişimcilerin Bağ-kur ödemelerinde teşvik imkanı sunuyor. Teşvik ile birlikte gençlerin daha fazla şirket kurması ve ülke ekonomisi açısından daha fazla iş imkanı yaratılması hedefleniyor. Bu yazımızda da genç girişimciler için Bağ-Kur teşvikinin koşullarını ve nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.

  30 Nisan 2018 tarihinde ekonomiye destek amaçlı Meclis’e sunulan ve 18 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren torba yasa içerisinde yer alan bu teşvik, yeni şirket kuranların önemli gider kalemlerinden olan Bağ-Kur primlerinde devlet desteği imkanı sunuyor. 2018 yılı itibariyle en düşük Bağ-Kur prim ödemesi ise aylık 700,17 TL. Teşvik ile bir yıl boyunca genç girişimcilerin Bağ-Kur ödemeleri devlet tarafından karşılanacak.

  Yeni Şirket Kurulumunda Genç Girişimci Teşviki Koşulları

  İş dünyasına şirket kurarak adım atan genç girişimcilerin 1 yıl suretle Bağ-Kur prim desteğinden yararlanabilmeleri için aşağıda yer alan şartların her birini eksiksiz olarak sağlıyor olmaları gerekiyor:

  • Girişimcinin en az 18 yaşını doldurmuş, en çok 29 yaşını doldurmamış olması gerekir.
  • Bağ-Kur kapsamında 01/06/2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişi olması gerekir.
  • Ticari kazanç veya serbest meslek faaliyeti için daha önce adınıza bir işletme kurulmamış olması gerekir.
  • 06.2018 tarihinden itibaren ticari veya mesleki faaliyet nedeniyle girişimci adına ilk defa vergi mükellefiyeti tesis edilmiş olması gerekir. 01.06.2018 tarihinden önce işe başlayan mükellefler bu teşvikten faydalanamaz.
  • Teşvikten yararlanacak olan kişinin, şirketi bizzat olarak yönetiyor olması gerekir.
  • Anonim veya limited şirket, yani tüzel kişi olarak bu teşvikten yararlanılamaz. Teşvikten yararlanmak için adi ortaklık veya şahıs şirket kurmuş olmanız gerekir.
  • Ortaklıklarla kurulan şirketlerde birden fazla kişi teşviki almaya uygun olsa bile aynı şirket için sadece bir ortak bu teşvikten yararlanabilir.

  Genç Girişimciler için Bağ-Kur Teşviki Ne Kadardır?

  Yeni şirket kuruluşlarında her ay düzenli olarak ödenmesi gereken en düşün Bağ-Kur primi 2018 itibariyle, 700,17 TL’dir. Bu teşvik kapsamında yukarıdaki koşulları eksiksiz sağlayan genç girişimciler ise 1 yıl süreyle devlet desteğinden yararlanabilirler. Böylece, yararlanılacak olan toplam devlet teşviki tutarı 700,17 TL * 12 = 8.402 TL olacaktır.

  Yeni kurulan şirketler için en önemli gider kalemlerinden biri olan Bağ-Kur primi, özellikle yeni iş hayatına atılmış genç girişimciler için bir hayli zorlayıcı olabilir. Devlet tarafından sağlanan bu genç girişimci Bağ-Kur prim teşviki ile en zoru olan ilk yılınızda işleri yürütmeniz çok daha kolay olacaktır. Devletin yeni işletmelerin kurulması ve piyasa için daha fazla iş imkanı yaratılması amacıyla sağladığı pek çok teşvik bulunuyor. Genç girişimcilerin yararlanabileceği size özel ve / veya genel bu birçok teşviki supertesvik.com ve sosyal medya  adreslerimizden güncel olarak takip edebilirsiniz. Ayrıca, aklınıza takılan tüm detaylar ve uygulamalar hakkında alanında yetkin uzmanlarımızdan teşvik danışmanlığı almak için bize iletişim formu aracılığıyla dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

  +90 551 947 60 95

  İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  %d blogcu bunu beğendi: